Futbol ve Yalın

Futbol oyununa Yalın araçlarla bakarsak nasıl bir sonuç ortaya çıkar?

Futbol izleyicisi futbol oyununun müşterisi ise, müşteriyi ne memnun eder? Takımın galip gelmesi. Bunun yanında maç bittiğinde keyifli bir maç izlemiş olmak… Müşteri memnuniyeti açısından futbolda bunları gerçekleştirmek için neler yapmak gerektiğine verilerle bakıyoruz. Örneğin topun oyunda kalma süresi Süper Lig ve Şampiyonalar Ligi arasında farklılık gösteriyor. Topun oyunda kalma süresi Şampiyonlar Ligi’nde daha yüksek. Bu nedenle daha keyifli bir maç izliyor olabilir miyiz?

Futbolda, futbol oynanan zeminin kötü olmasını bir problem olarak ele alıyoruz. Balık kılçığı diyagramında analiz yapıyoruz. Balık kılçığı diyagramını Makine, İnsan, Malzeme, Metot ve Çevre başlıkları ile incelediğimizde nasıl nedenler ortaya çıkıyor?

Örneğin insan için çim bakımını yapan kişiler:

  • Çim bakımcının bakımı düzgün yapmaması
  • Neden düzgün bakım yapamıyor?
  • Çim bakımcıların belirlenen süreyi etkin kullanamaması
  • Neden etkin kullanamıyorlar? (Aşağıdaki linki bulunun yazıda her çim bakımını yapan kişinin değil, bazılarının etkin kullanamadığından bahsediliyor)
  • Bakım sürecinin tanımlı olmaması

Bakım süreci, tüm çim bakımcılar için hangi zamanda ne yapmaları gerektiğini bilecekleri şekilde tanımlanırsa herkes aynı şekilde belirlenen işi yapabilir. İşin standartlaştırılmasının önemini burada bir kez daha görüyoruz.

Futbol ve Yalın

Aşağıdaki Youtube videosunda müşteri memnuniyeti ve balık kılçığı diyagramı dışında hangi Yalın araçlardan bahsediyoruz:

Futbol ve Yalın

Örneğin takt zaman, müşteriye teslim etmek istediğimiz ürünün onun istediği tarih aralığında bizim kapasitemizle ilişkili. Futbolda 90 dakikanın son 10 dakikasına 2-1 yenik giren bir takımın topu ne kadar hızlı çevirmeye çalıştığına bakarsak takt süreye uyum konusu gözümüde canlanabilir.

Futbolda başka neler Yalın araçlara örnek olabilir?

Zeminlerin kötü olması ile ilgili yazının linki:

https://www.goal.com/tr/haber/oezel-roeportaj-sueper-ligde-zeminler-neden-koetue-nasil/zjdpbqsml8ts1x3zbwew2u1sy

Bir Cevap Yazın