Dünyada Operasyonel Mükemmellik

Dünyada Operasyonel Mükemmellik için, PEX (Process Excellence Network)’in her yıl düzenlediği anketin sonuçları Mart ayında açıklandı. Biz de bu raporu sizler için Türkçe’ye çevirdik. Önemli gördüğümüz noktalara yorumlarımızı da ekleyerek sonuçları sizlerle paylaşıyoruz.

Anket sonuçlarında ilgi çeken önemli noktalardan biri OPEX (Operasyonel Mükemmellik) dönüşümü için başarı ölçütlerinin geçen yıllara göre değişmesi. “Artan iş çıktısı ve verimlilik” uzun zamandır yıllık ankette ilk sırada yer alsa da, “iş hacminde büyüme” ilk üçe yeni giriyor. Bu da projelerin rekabetçi bir pazarda bir şirketin kaynaklarını harekete geçirme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Müşteri memnuniyeti de 3.sıradan 2.sıraya çıkmış durumda. Maliyet tasarrufu, geçen yıl ikinci sıradaydı, şimdi dördüncü sırada.

Önümüzdeki yıl için neyi en önemli OPEX (Operasyonel Mükemmellik) dönüşüm zorluğunuz olarak görüyorsunuz? sorusuna gelen cevaplara bakarak aşağıdaki yorumu yapabiliriz:

“Yönetici katılımını güvence altına almak”, “Yönetici katılımını korumak”, “Değişimi sürdürmek” ve “Direncin üstesinden gelmek” başlıklarının toplamı %31. Bu da demek oluyor ki insanlar ve kültür, süreçlerin çok ötesinde gelir.

Dünyada Operasyonel Mükemmellik– PEX anketi

Geçen sene anket katılımcılarının %29’u kurumsal olarak yayılım olduğunu söylerken bu sene bu oran %24’e gerilemiş. Şirket strateji ve hedefleri ile yaptığımız iyileştirmeler arasında bağlantı yoksa ya da çalışan bunu göremiyorsa çalışmaların kuruma yayılımı mümkün olmuyor, sınırlı alanlarda kalıyor. Geçen yılki PEX değerlendirme yazısına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Raporun detaylarını görmek isterseniz aşağıda hazırlayıp Türkçe çevirisini yaptığımız dosyaya ulaşabilirsiniz.