Operasyonel Mükemmellik ve Dünya

Operasyonel mükemmellik için farklı farklı adlandırmalar olsa da kullanılan araçlar, gidilmek istenilen hedefler ve işe başlamaktaki amacımız birbirine benzer. Bu çalışmaların dünyadaki yerini ve gideceği noktayı değerlendiren bir PEX anketi var. Bu PEx anketi, Operasyonel Mükemmellik ve Dünya değerlendirmesini aşağıdaki ülkelerin, kıtaların katılımı ile gerçekleştiriliyor.

PEX 2018 anket katılımcıları
PEX Operasyonel Mükemmellik anket sonuçları

PEX’in her yıl düzenli olarak yaptığı ankete bu yıl 851 profesyonel katıldı. Katılımcılar, daha önceki yıllarda da olduğu gibi ağırlıklı Kuzey Amerika’dan (%45). 

Bu katılımcılardan alınan cevaplara göre önemli bulgular :

MÜCADELE KONULARI

  • 2019 yılında firmaların daha çok mücadele edeceği konular “Proses iyileştirmeleri ile stratejiler arasında bağlantı kurma, Sürdürülebilirliği sağlama, İşin müşteri odaklılığından emin olma” olarak ilk 3’te yer aldı.
PEX 2018 anketi - 2019 yılı OPEX mücadele konuları

ODAK ALANLARI

  • 2019 ve 2020 yıllarında odaklanılacak 5 önemli alan liderlik ve kültür stratejisi, proses otomasyonu, proses yeniden tasarımı, değişim yönetimi ve müşteri odaklı proses yönetimi olarak belirlendi. Geçen seneki anketteki ilk 5 alan ile aynı alanlar, sadece öncelik sıralamasındaki yerler biraz değişmiş gibi görünüyor. 
2019 2020 yıllarında OPEX odak alanları

BAŞARI ÖLÇÜTÜ

  • Geçen sene katılımcıların %22’si iyileştirme programlarının ilk ölçütünün maliyet azaltımı olduğunu söylerken bu yıl bu oran %19’a gerilediğini görüyoruz. İlk sırada verimlilik, çıktı artışı yer alıyor. Maliyet azaltımı ve müşteri memnuniyetindeki artış ilk 3 sırada yer alan diğer ölçütler.
OPEX başarı değerlendirme ölçütü

Dünyada Operasyonel Mükemmellik ile uğraşan profesyonellerin neler yaptıkları bize yol göstermek açısından faydalı olabilir. Kendi odak noktalarımızı seçmek bu anketi ya da analizleri doğru yorumlamaktan geçiyor. Bu odak noktalarına ya da mücadele edilen konulara baktığımızda biz de aynı noktada mıyız? Farklı konularımız varsa gündemimizde diğerlerini aştığımız için mi yoksa daha ulaşamadığımız için mi konularımız bunlar değil değerlendirme zamanı. Yarın bugünden daha iyi olsun diye çalışmıyor, yatırım yapmıyor, emek harcamıyorsak korkarım aynı problemlerle ve aynı gündemlerle yorulmaya devam edeceğiz. Sizi konfor alanınızdan çıkaracak o alanı belirleyin ve küçük adımlarla BUGÜN’den başlayarak harekete geçin.

Son olarak katılımcıların sadece %29’u kurumsal olarak yayılım olduğunu söylüyor. Bu da firmaların 2019’da neden Proses iyileştirmeleri ile stratejiler arasında bağlantı kurma, Sürdürülebilirliği sağlama konularında mücadele edeceklerini açıklıyor. Şirket strateji ve hedefleri ile yaptığımız iyileştirmeler arasında bağlantı yoksa ya da çalışan bunu göremiyorsa çalışmaların kuruma yayılımı mümkün olmuyor, sınırlı alanlarda kalıyor.
Sınırları aştığımız, YARIN için emek ve zaman harcadığımız daha iyi günler dileğiyle…

Not: Geçen yılki PEX değerlendirme yazısına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Operasyonel Mükemmellik ve Dünya” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.